Zacznij wiosnę bez papierosa

2005-04-22

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
"Zacznij wiosnę bez papierosa i z pełnym portfelem" - apeluje do palaczy Krajowy Koordynator Programu "Głęboki Oddech" na Rzecz walki z POChP prof. dr hab. Jan Zieliński.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jedynie 12,8 % Polaków ocenia swój stan zdrowia jako bardzo dobry, po przekroczeniu 35 roku życia odsetek ten spada do 6,1 % i nie przestaje spadać aż do poziomu 1,6% po skończeniu 80 lat.

Poza znanymi od dawna argumentami zdrowotnymi przemawiającymi przeciwko paleniu tytoniu dołączył, i będzie się w przyszłości wzmacniał, argument finansowy - twierdzi prof. dr hab. Jan Zieliński, Krajowy Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Po podniesieniu akcyzy na papierosy, paczka papierosów kosztuje obecnie przeciętnie o 32 grosze więcej niż w ubiegłym roku. W latach 2006-2008 nastąpią w Polsce następne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, mające wyrównać ceny papierosów w obrębie Unii Europejskiej.

Apeluję do młodych palaczy papierosów, którzy nie są jeszcze w szponach nałogu i odejście od palenia jest u nich sprawą woli - mówi prof. dr hab. Jan Zieliński. - Paczka popularnych papierosów kosztuje obecnie 7 złotych. Oznacza to wydatek 210 złotych miesięcznie. Nie wydając tych pieniędzy na papierosy po 4 miesiącach można kupić stereofoniczną wieżę. Pięć miesięcy bez papierosów pozwala na kupno kolorowego telewizora. Po 6 miesiącach można pojechać na tygodniowy urlop nad morzem śródziemnym, a po roku oszczędzania kupić dobrą lodówkę. Posługuję się tymi przykładami, bo młodzi ludzie "urządzają się", a środki, którymi dysponują są zwykle mniejsze niż potrzeby.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje obecnie 2 miliony Polaków. Tymczasem jedynie 1% polskiego społeczeństwa uświadamia sobie, że palenie tytoniu może stać się przyczyną zachorowania na POChP.

Wdychanie dymu tytoniowego, zarówno podczas palenia czynnego jak i biernego jest główną przyczyną POCHP. Lekarze - specjaliści chorób płuc podkreślają, że POCHP jest jedyną choroba odtytoniową, w której zaprzestanie palenia zatrzymuje dalszy postęp choroby.

Jednym z celów Programu "Głęboki Oddech", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ftyzjopneumonologiczne wraz z polską firmą farmaceutyczną Adamed, jest edukacja na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz szeroko rozumiana profilaktyka tej choroby. W ramach Programu prowadzone są bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarskie.

Na badanie spirometryczne powinni zgłosić się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku.

Od początku marca tego roku działa specjalna infolinia dla wszystkich zainteresowanych problemem POChP. Wszystkie informacje na temat leczenia i diagnozowania choroby POChP można uzyskać dzwoniąc w poniedziałki i środy między 9:00, a 12:00 oraz między 15:00, a 18:00 pod numer (22) 499 25 25.

Powstanie infolinii to efekt współpracy firmy Adamed w ramach programu "Głęboki Oddech", a Stowarzyszeniem "Oddech". Stowarzyszenie "Oddech" istnieje od 2003 roku, a jego celem jest niesienie pomocy chorym na POChP oraz walka z tą przewlekłą chorobą poprzez edukację na temat zagrożeń i sposobów jej zapobiegania.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno - Edukacyjny "Głęboki Oddech" ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Ftizjopneumonologiczne, zrzeszające wybitnych naukowców, zajmujących się chorobami płuc, we współpracy z firmą Adamed.

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Stachera
tstachera@onboard.pl
ON BOARD Public Relations
02-777 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 95
tel. (22) 6442343, fax (22) 6442355
design: republica nova
Adamed