Głęboki Oddech w największych miastach w Polsce

2005-06-10

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
W największych miastach w Polsce między czerwcem, a październikiem odbywać się będą bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje specjalistów chorób płuc. Akcja jest częścią Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc pt. "Głęboki Oddech", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, we współpracy z polską firmą farmaceutyczną Adamed.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno - Edukacyjnego "Głęboki Oddech" już po raz drugi w największych miastach Polski w okresie od czerwca do października odbywać się będą bezpłatne badania spirometryczne pozwalające wykryć POChP. Akcję 4 i 5 czerwca w ramach obchodzonego "Światowego Dnia Bez Papierosa" zainaugurowały badania dla warszawiaków, podczas których przebadano kilkaset osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także badania w Szczecinie i Katowicach, które odbyły się kolejno 11 i 18 czerwca. Badanie spirometryczne, któremu będą mogli się poddać mieszkańcy największych miast Polski to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu - spirometru.

"POChP to bardzo groźna odtytoniowa choroba, na którą cierpi około 2 milionów Polaków. Jedyną szansą na wyleczenie POChP jest wczesne wykrycie choroby, a możliwe jest to jedynie dzięki nowoczesnej metodzie, jaką stanowią badania spirometryczne. W ubiegłym roku podczas bezpłatnych badań udało nam się przebadać prawie 17 tysięcy Polaków. Również i w tym roku wszystkich, którzy są zagrożeni chorobą zachęcamy, by podjęli walkę o swoje zdrowie i skorzystali z możliwości bezpłatnego badania i konsultacji ze specjalistą chorób płuc, które odbędą się w ich mieście. - mówi prof. Jan Zieliński, pulmonolog i koordynator programu "Głęboki Oddech".
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Na badania spirometryczne powinni zgłosić się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku.

Wszyscy pacjenci, u których wynik badania spirometrycznego będzie odbiegał od normy, mogą bezpośrednio po badaniu uzyskać bezpłatną konsultację lekarza specjalisty - pulmonologa.

Terminy bezpłatych badań spirometrycznych w największych miastach Polski:

WARSZAWA: 4-5 czerwca
SZCZECIN: 11 czerwca
KATOWICE: 18 czerwca
OLSZTYN: 25 czerwca
KRAKÓW: 8-9 lipca
SOPOT: 30-31 lipca
POZNAŃ: 10-11 września
LUBLIN: 16-17 września
ŁÓDŹ: 24-25 września
TORUŃ: 1-2 października
WROCŁAW: 8-9 października

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych naukowców, zajmujących się chorobami płuc, we współpracy z firmą Adamed.

Adamed - lider polskiego rynku leków nowej generacji, przeznaczonych dla wielu grup terapeutycznych, m.in. pulmonologii, kardiologii, ginekologii, psychiatrii i leczenia infekcji dróg moczowych. Firma jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze. W ciągu 2 lat badań w laboratoriach firmy opracowano 11 zgłoszeń patentowych na własne formuły leków. Firma ze 100 procentowym udziałem kapitału polskiego została utworzona w 1986 roku. Funkcję prezesa zarządu pełni obecnie Maciej Adamkiewicz.

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Stachera
tstachera@onboard.pl
ON BOARD Public Relations
02-777 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 95
tel. (22) 6442343, fax (22) 6442355
design: republica nova
Adamed