POChP groźna dla palaczy

2006-01-13

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest choroba śmiertelną. Jest kilka przyczyn zachorowania na POChP. Jednak najczęstszą i najważniejszą jest palenie tytoniu. Palenie papierosów jest powodem zachorowania na POChP u 90% chorych. Wśród osób przebadanych w ramach Programu "Głęboki Oddech" ponad połowa z nieprawidłowym wynikiem spirometrii to palacze. Podejrzenie zachorowania na POChP musi brać pod uwagę każdy, kto pali. Kaszel i duszność u palacza wzmacniają prawdopodobieństwo choroby.

Ryzyko zachorowania na POChP musi brać pod uwagę każdy, kto pali papierosy. Choroba rozwija się bardzo wolno, ale należy ją podejrzewać po 10 latach palenia około 1 paczki papierosów dziennie. Jeśli palacz papierosów (lub fajki) ma również poranny "kaszel palacza" to prawdopodobieństwo choroby jest podwójne. Duszność (brak tchu, brak powietrza) podczas wysiłku jest późnym objawem sugerującym, że choroba jest bardzo zaawansowana.

Po około 10 latach palenia papierosów zaczyna pojawiać się poranny kaszel, szczególnie od jesieni do wiosny. Po kolejnych 20 latach palenia chory zaczyna odczuwać duszność podczas wysiłku.

"Szkodliwy jest przede wszystkim dym tytoniowy - mówi prof. dr hab. Jan Zieliński, koordynator Programu "Głęboki Oddech" - powstający z palącego się papierosa, który zawiera około 200 szkodliwych substancji. O tym, że są one szkodliwe nie trzeba palących papierosy przekonywać. Każdy z nich pamięta jak reagował na zaciągnięcie się pierwszym papierosem w życiu, któremu towarzyszył gwałtowny kaszel, bo w ten sposób broniły się jego płuca przed dymem papierosowym."
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
"Płuca reagują kaszlem na każde gwałtowne zanieczyszczenie powietrza. Niestety, jeśli palenie jest kontynuowane, to taka forma obrony jest nieskuteczna. Płuca sięgają po inną broń. Produkują dużo śluzu, w którym starają się "utopić" cząsteczki dymu, aby nie dostał się do krwi. Ten nadmiar śluzu musi być wyrzucony z płuc za pomocą kaszlu. Jest to już inny kaszel. Jest mniej gwałtowny, zwykle występuje w godzinach rannych i kończy się wypluciem lub połknięciem usuniętego z płuc śluzu" - tłumaczy profesor.

Wśród palaczy papierosów panuje błędne przekonanie, że taki poranny kaszel to niewinny kaszel palacza. Natomiast jest to pierwszy objaw choroby, który świadczy o tym, że już rozwinęła się choroba o nazwie przewlekłe zapalenie oskrzeli. Stąd tylko krok do zachorowania na POChP.

Obrona płuc przed dymem tytoniowym nie jest całkowicie skuteczna i dym przenikający w głąb płuc, niszczy je. Płuca zdrowego człowieka zbudowane są z 300 milionów mikroskopijnych pęcherzyków, które podobne są do baloników. To w pęcherzykach płucnych tlen zawarty w powietrzu przenika do krwi, a z nią płynie do wszystkich komórek organizmu. Tlen jest niezbędny do życia. Człowiek całkowicie pozbawiony dopływu tlenu żyje tylko 5 minut. Jeśli brak tlenu trwa dłużej, mózg człowieka przestaje pracować, a po chwili przestają pracować inne ważne organy i człowiek umiera.

Tak duża liczba pęcherzyków w płucach jest konieczna, aby w każdej sytuacji zapewnić organizmowi potrzebną ilość tlenu. Człowiek leżący lub śpiący potrzebuje tylko jedną piątą litra tlenu na minutę. Wyczynowy kolarz finiszujący na końcu etapu potrzebuje ponad 2 litry tlenu na minutę, a zdrowe płuca są w stanie taką ilość tlenu dostarczyć. Większość ludzi nigdy w życiu nie wykorzystuje tej możliwości.

Dym tytoniowy powoli, ale nieubłaganie niszczy pęcherzyki płucne. Jest to bardzo powolny proces. Po około 30 latach choroby zniszczona jest około połowa pęcherzyków i chory, który na co dzień nie ma okazji wykonywania dużych wysiłków, zaczyna odczuwać brak tchu podczas wysiłku, który dotychczas nie sprawiał mu trudności. Wtedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Każdy dalszy ubytek pęcherzyków jest odczuwalny. Kiedy w płucach zostało tylko 100 milionów pęcherzyków, chory ma duszność podczas niewielkich wysiłków. Przy 75 milionach pęcherzyków większość chorych musi stale oddychać tlenem, aby utrzymać się przy życiu.

Palacze muszą też wziąć pod uwagę, że dym tytoniowy szkodzi również innym. "Jeśli niemowlę i małe dziecko żyje w mieszkaniu, w którym rodzice lub inni członkowie rodziny palą papierosy, albo matka paliła papierosy w okresie ciąży, to dym tytoniowy, przenikając przez łożysko lub wdychany z powietrzem pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, uszkadza jego płuca" - wyjaśnia koordynator Programu "Głęboki Oddech". Te uszkodzenia dokonane podczas życia w łonie matki lub później, w pierwszych latach życia, powodują, że płuca dziecka nie rozwijają się prawidłowo i człowiek wchodzi w dorosłe życie z mniej sprawnymi płucami.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Wg badań przeprowadzonych przez TNS OBOP terminu POChP nie zna 94% Polaków. Obecnie choroba jest szóstą przyczyną zgonów na świecie, a w roku 2020 - szacuje WHO, POChP będzie szóstą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce z powodu tej choroby umiera 15 tysięcy osób rocznie.

Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

W ramach Programu "Głęboki Oddech" odbywają się badania spirometryczne w całej Polsce. Do tej pory udało się przebadać ponad 42 tysiące osób. Wśród osób przebadanych w ramach Programu ponad połowa z nieprawidłowym wynikiem spirometrii to osoby palące papierosy.

Dodatkowych informacji udziela:
Izabela Sałamacha
isalamacha@onboard.pl
ON BOARD Public Relations
01-141 Warszawa, Wolska 88
tel. (22) 321 51 00, fax (22) 321 51 01
design: republica nova
Adamed