Rzuć palenie na urlopie

2006-07-07

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Około 90% chorych na POChP choruje tylko dlatego, że pali papierosy. Rzucenie palenia jest skuteczną metodą w walce z chorobą. Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem. Jak to zrobić skutecznie - radzi prof. Jan Zieliński, koordynator Programu "Głęboki Oddech".

Główną przyczyną zachorowania na POChP jest palenie papierosów. Około 90% chorych na POChP choruje tylko dlatego, że pali papierosy. Rzucenie palenia chroni przed jej wystąpieniem lub zahamowuje dalszy rozwój choroby.

"Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem, szczególnie jeśli spędzamy go poza domem. Oderwanie od codziennych obowiązków, relaks, miłe odmienne zajęcia i nowe otoczenie ułatwiają rozstanie się z papierosami" - mówi prof. Jan Zieliński, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".

Oto kilka pomocnych rad prof. Zielińskiego, jak rzucić palenie:
  • wybranego dnia należy całkowicie przestać palić. Pozbyć się papierosów, aby nie stanowiły pokusy,
  • zaangażować rodzinę do wspomagania w wytrwaniu. Szczególnie pomocne są dzieci,
  • unikać towarzystwa palących,
  • pić dużo płynów - soki owocowe i warzywne,
  • w momentach chęci zapalenia papierosa należy wykonać wysiłek fizyczny (marsz, gimnastyka, bieg, jazda na rowerze),
  • w trudnych chwilach myśleć o motywie, który skłonił do zaprzestania palenia,
  • uważać na spożywane pokarmy, unikać słodyczy, jeść dużo owoców i jarzyn.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Palenie papierosów było główną przyczyną nieprawidłowego wyniku spirometrii u przebadanych podczas akcji bezpłatnych badań spirometrycznych, organizowanych w ramach Programu "Głęboki Oddech" w całej Polsce w roku 2005. Wśród niemal 26 tysięcy osób, które miały wykonaną spirometrię, 41% miało nieprawidłowy wynik badania, w tym 40% były to osoby palące papierosy obecnie lub w przeszłości.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 42 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Izabela Sałamacha
isalamacha@onboard.pl
ON BOARD Public Relations
01-141 Warszawa, Wolska 88
tel. (22) 321 51 00, fax (22) 321 51 01
design: republica nova
Adamed