Zdrowie płuc kształtuje się już w łonie matki

2007-05-16

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Główną przyczyną choroby zwanej POChP jest palenie papierosów. Opublikowane właśnie wyniki badań dowodzą jednak, że obniżenie sprawności płuc może być spowodowane nie tylko paleniem papierosów, ale także wydarzeniami bardzo odległymi w czasie, sięgającymi życia w łonie matki i wczesnego dzieciństwa*. W badaniach tych oceniono sprawność płuc osób w wieku 35-45 lat urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1958 roku, które od urodzenia poddawane były badaniom lekarskim.

Okazało się, że u części osób poddanych badaniom stwierdzono obniżenie pojemności płuc i szybkości ich opróżniania się z powietrza. Dowiedziono również, że stan ten miał związek z czynnikami, które występowały u badanych przed urodzeniem lub we wczesnym dzieciństwie. Wskazano na następujące czynniki: palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży, niska waga noworodka, przedwczesny poród, palenie przez rodziców lub innych domowników mieszkających z dzieckiem przed ukończeniem 7 lat, zapalenie płuc przed ukończeniem 5 roku życia, przeziębienia w czasie których słychać było świsty w płucach, a także przebyty koklusz.

Wyniki tych badań wskazują, że zdrowie płuc człowieka dorosłego zależy od zachowań matki w czasie ciąży, a także należytej opieki położnika zajmującego się kobietą w tym okresie. Wpływ na zdrowie płuc mają również rodzice wychowujący dziecko, szczególnie do 7 roku życia. Niebagatelne znaczenie ma również możliwość wychowywania dziecka w domu, przynajmniej do ukończenia 3 roku życia. - stwierdza prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech".

Oczywiste jest, że nie jesteśmy często świadomi, czy opisane wyżej czynniki występowały w naszym życiu. Warto jednak wiedzieć, że zdrowie płuc w najprostszy sposób można sprawdzić przez wykonanie badania spirometrycznego, którego wynik dokładnie, w procentach określa sprawność, czyli zdrowie płuc.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Wszystkie osoby, które przewlekle kaszlą lub mają zadyszkę podczas wysiłku powinny poddać się badaniu spirometrycznemu - radzi prof. Zieliński.

*Badania zostały opublikowane w Am J Respir Crit Care Med. 2007; 175:355-359.

Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: pbrzezinska@onboard.pl
design: republica nova
Adamed