Lato bez papierosa

2007-06-28

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Lato to najlepsza pora roku, żeby przestać palić. W lecie najczęściej mamy urlop, podczas którego uwalniamy się od codziennej rutyny i kłopotów. Latem możemy także spędzać wiele godzin poza domem, oddając się przyjemnym, pochłaniającym naszą uwagę, a jednocześnie odciągającym od palenia zajęciom. W cyklu Jak żyć z POChP przedstawiamy kilka rad dla tych, którzy letnią porą postanowili rozstać się z nałogiem.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybranie dnia rzucenia palenia. Dzień wcześniej konieczne jest pozbycie się z domu papierosów, ponieważ przestać palić należy całkowicie, robiąc to z dnia na dzień. Niezwykle istotne jest również, żeby w proces pozbywania się nałogu zaangażować całą rodzinę, która powinna być wsparciem zarówno w pierwszym dniu, ale także przez kolejne dwa tygodnie. Najskuteczniejsza jest tutaj pomoc dzieci i wnuków. Konieczne jest unikanie towarzystwa osób palących, ponieważ ich obecność stanowi łatwą pokusę, żeby sięgnąć po papierosa. Dużym ułatwieniem w czasie tych dwutygodniowych zmagań może być wypełnienie ich zajęciami, które zaabsorbują uwagę. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to wskazane jest jedzenie warzyw i owoców, a także picie dużej ilości płynów. I uwaga najistotniejsza - Nie należy martwić się, jeśli po kilku tygodniach wróci się do palenia. Takie próby trzeba powtarzać konsekwentnie, co kilka tygodni, wierząc, że przyniosą oczekiwany skutek - radzi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech" i autor przedstawionych wyżej porad.

Niejednokrotnie wspominaliśmy w prezentowanym cyklu, że zaprzestanie palenia to jedyny sposób zahamowania POChP. Dlatego każdy chory na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, który pali papierosy, a także każdy palacz chcący ustrzec się przed zachorowaniem na POChP lub raka płuc, powinien przestać palić - przestrzega prof. Zieliński.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: pbrzezinska@onboard.pl
design: republica nova
Adamed