Poznaj Zdrowie Swoich Płuc - podsumowanie

2007-12-19

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Poznaj Zdrowie Swoich Płuc to nazwa akcji bezpłatnych badań spirometrycznych typu Road Show, która w 2007 roku odbyła się w kilkunastu miastach Polski. Akcja jest częścią Ogólnopolskiego Programu Głęboki Oddech prowadzonego na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP).

Bezpłatna przychodnia spirometryczna odwiedziła następujące miasta: Łódź, Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Szczecin, Lublin, Zamość, Białystok. Olsztyn, Gdańsk. Ostatnim miastem na trasie spirobusu była Warszawa, w której badania miały miejsce m.in. na Placu Konstytucji i przy Centrum Handlowym Targówek. Badania w Warszawie rozpoczęły się 15 listopada, w dniu konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia POChP, podsumowującej jednocześnie działania Programu Głęboki Oddech w roku 2007.

W ramach Akcji przebadano ok. 6500 osób, co daje łączny wynik ok. 59 tysięcy przebadanych w ramach trwania całego Programu Głęboki Oddech. Chętnych do badania było dużo więcej, natomiast priorytetem było prawidłowe wykonanie spirometrii, dlatego też z racji ograniczeń czasowych niemożliwe było przebadanie wszystkich osób, które na badania się zgłosiły. W spirobusie oprócz bezpłatnych badań możliwa była także bezpłatna porada lekarza, z której skorzystało ponad 50% przebadanych. Bardzo dużą popularnością cieszył się także namiot, w którym czekając na badanie można było obejrzeć film profesora Jana Zielińskiego, przedstawiający przebieg badania spirometrycznego.

Zainteresowanie akcją Poznaj Zdrowie Swoich Płuc pokazuje, że organizowanie bezpłatnych badań spirometrycznych jest bardzo potrzebne, tym bardziej, że POChP to czwarta przyczyna zgonu w Polsce- stwierdza prof. Jan Zieliński, koordynator Programu Głęboki Oddech.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 59 tysięcy Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: pbrzezinska@onboard.pl
design: republica nova
Adamed