Jak żyć z POChP - jak najlepiej urządzić mieszkanie

2007-12-21

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
To już ostatnie w tym roku porady z cyklu Jak żyć z POChP. Tym razem podpowiadamy na jakie aspekty w urządzeniu mieszkania powinien zwrócić uwagę chory na POChP. Najważniejsze w planowaniu jest to, żeby korzystanie z wszystkich domowych urządzeń i przedmiotów sprawiało choremu jak najmniej trudności.

Chory na POChP powinien przede wszystkim unikać czynności wymagających unoszenia rąk - radzi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu Głęboki Oddech. Dlatego też w szafie i kredensie przedmioty codziennego użytku należy umieszczać na półkach znajdujących się na wysokości ramion chorego lub nieco poniżej. Nie należy ich umieszczać na górnych półkach ani zbyt nisko, żeby sięgając po te rzeczy uniknąć schylania - dodaje prof. Zieliński.

Podobnie stół, na którym przygotowywane są posiłki powinien być wysoki, żeby przy pracy nie musieć się schylać. Warto także zwrócić uwagę, żeby jak najwyżej umieścić zlewozmywak. Jeśli chodzi o łazienkę, to niewątpliwie prysznic jest wygodniejszy niż wanna, natomiast mycie całego ciała najlepiej powinno odbywać się na siedząco, na taborecie, żeby owa czynność była jak najmniej męcząca. Jeśli jednak posiadanie prysznica jest niemożliwe, to można kupić specjalne siedzenie, nakładane na brzegi wanny.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 60 tysięcy Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: pbrzezinska@onboard.pl
design: republica nova
Adamed