POChP - choroba odtytoniowa

2004-11-17

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Lekarze specjaliści chorób płuc wskazują, że palenie papierosów jest główną przyczyną zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, jedynie 1% Polaków zdaje sobie z tego sprawę.

Jedynie 1% Polaków uświadamia sobie, że palenie tytoniu może stać się przyczyną zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Tymczasem na POChP choruje obecnie 2 miliony Polaków.

Główną przyczyną POChP jest wdychanie dymu tytoniowego, zarówno podczas palenia czynnego jak i biernego. Dym tytoniowy powoduje uruchomienie złożonego łańcucha reakcji, który doprowadza do uszkodzenia nabłonka oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Często są to zmiany nieodwracalne takie jak np. rozedma płuc. Lekarze - specjaliści chorób płuc podkreślają, że POChP jest jedyną choroba odtytoniową, w której zaprzestanie palenia zatrzymuje dalszy postęp choroby.

Jednym z celów Programu "Głęboki Oddech", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ftyzjopneumonologiczne wraz z polską firmą farmaceutyczną Adamed, jest edukacja na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz szeroko rozumiana profilaktyka tej choroby. Prowadzone w ramach Programu bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarskie potrwają przez najbliższy rok i obejmą ponad 30 000 Polaków.

Na badanie spirometryczne powinni zgłosić się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku. Więcej informacji na temat akcji oraz terminów i miejsc badań można uzyskać odwiedzając stronę internetową programu www.glebokioddech.pl
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno - Edukacyjny "Głęboki Oddech" ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Ftizjopneumonologiczne, zrzeszające wybitnych naukowców, zajmujących się chorobami płuc, we współpracy z firmą Adamed.

Adamed - lider polskiego rynku leków nowej generacji, przeznaczonych dla wielu grup terapeutycznych, m.in. pulmonologii, kardiologii, ginekologii, psychiatrii i leczenia infekcji dróg moczowych. Firma jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze. W ciągu 2 lat badań w laboratoriach firmy opracowano 11 zgłoszeń patentowych na własne formuły leków. Firma ze 100 procentowym udziałem kapitału polskiego została utworzona w 1986 roku. Funkcję prezesa zarządu pełni obecnie Maciej Adamkiewicz.

Dodatkowych informacji udziela:
Wioletta Niżnik, e-mail: wniznik@onboard.pl
On Board public relations
Tel: 22 644 23 43
Fax: 22 644 23 55
design: republica nova
Adamed