Alergie bardzo powszechne

2014-06-02

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Liczba zachorowań na astmę rośnie. Ta choroba dróg oddechowych jest obecnie najczęściej występującym schorzeniem przewlekłym występującym u dzieci i dorosłych do 40. roku życia. Jak pokazują wyniki badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polce), co dziesiąty Polak choruje na astmę, a w dużych miastach już co piąte dziecko boryka się z jej objawami. Odsetek zachorowań może być jeszcze większy, bowiem niedorozpoznania w zakresie astmy oskrzelowej sięgają aż 70%.

Jedną z głównych przyczyn występowania tej choroby są alergie, o które szczególnie łatwo wiosną, gdy w powietrzu aż roi się od alergenów. Ponad 40% badanych w programie ECAP wykazało dodatnią reakcję na powszechnie występujące substancje uczulające, a ze zmianami skórnymi zmaga się od 40 do 45% uczestników badania. Do najczęściej występujących dolegliwości należą z kolei nieżyt nosa i astma, podczas gdy objawy świszczącego oddechu znalazły się na drugim miejscu. Mimo, że z objawami alergii dróg oddechowych chorzy borykają się przez większą część roku, to wyraźne zaostrzenie dolegliwości następuje wraz z rozpoczęciem okresu letniego.

Objawów alergii nie należy bagatelizować, bowiem przewlekłe, całoroczne nieżyty nosa aż 8-krotnie zwiększają ryzyko astmy.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
design: republica nova
Adamed