POChP a astma

2005-02-16

powrót do listy
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadząca często do trwałego inwalidztwa i śmierci jest przez 70% Polaków mylona z astmą - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach Programu Profilaktyczno - Edukacyjnego "Głęboki Oddech". Tymczasem konsekwencje obu schorzeń oraz metody ich leczenia są różne.

Astma i Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dwie przewlekłe choroby układu oddechowego, które bardzo często bywają ze sobą mylone ponieważ mają podobny przebieg. Mylące jest przede wszystkim podobieństwo objawów występujących w tych dwóch chorobach: chorzy skarżą się na trudności w oddychaniu, duszności czy złą tolerancję wysiłku. W przypadku obu chorób stosuje się leki z tych samych grup, jednak kompletnie inne są sposoby stosowania tych leków.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą, w której główną przyczyną są czynniki drażniące drogi oddechowe - przede wszystkim dym tytoniowy (wdychany również biernie) i zawarte w nim substancje toksyczne. Choroba ujawnia się stosunkowo późno, a większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba znacznie im dokucza i utrudnia normalne funkcjonowanie. POChP w bardzo zaawansowanym stadium prowadzi do trwałego inwalidztwa, a nawet śmierci.

W przypadku astmy mamy do czynienia przeważnie ze schorzeniem alergicznym. Na ogół ujawnia się ona dość wcześnie, tj. w dwóch pierwszych dekadach życia. Często poprzedzona jest inną choroba alergiczną np. katarem siennym czy alergia skórną. Zidentyfikowanie czynników, które w mechanizmie uczuleniowym powodują wystąpienie ataku duszności i unikanie ich stanowi podstawę zapobiegania atakom.
o programie
kontakt
publikacje
testy
partnerzy
Typowymi objawami astmy są napady duszności, którym towarzyszą bóle w klatce piersiowej i świszczący oddech. W odróżnieniu od POChP napady te występują najczęściej w nocy lub po kontakcie z tzw. czynnikiem wyzwalającym (mogą to być m.in.: sierść zwierząt, pylenie roślin, aspiryna, infekcja, wysiłek fizyczny). Zasadniczym objawem, który odróżnia astmę od POChP są nocne napady duszności, podczas gdy dla POChP charakterystyczne są napady duszności podczas wysiłku.

Bardzo ważne jest, że w przypadku astmy zwężenie oskrzeli jest odwracalne, a w przypadku POChP zwężenie oskrzeli ma charakter bardzo słabo odwracalny i bardzo często postępuje, o ile chory nie zaprzestanie palenia tytoniu.

Leczenie astmy polega na próbach wyeliminowania z otoczenia czynników wyzwalających (alergenów), stosowaniem leków rozkurczających oskrzela i przeciwzapalnych, które działają tylko miejscowo na oskrzela, są zupełnie bezpieczne i zapobiegają nieodwracalnym zmianom destrukcyjnym w płucach.

W ramach Programu Profilaktyczno - Edukacyjnego "Głęboki Oddech" wybitni specjaliści zwracają uwagę na znaczenie edukacji w skutecznej profilaktyce POChP. Chorzy, którzy obserwują u siebie niepokojące objawy jak kaszel, duszność, powinni poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest nowoczesną i prostą metodą rozpoznawania POChP.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno - Edukacyjny "Głęboki Oddech" ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Ftizjopneumonologiczne, zrzeszające wybitnych naukowców, zajmujących się chorobami płuc, we współpracy z firmą Adamed.

Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. Wacław Droszcz

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Stachera
tstachera@onboard.pl
ON BOARD Public Relations
02-777 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 95
tel. (22) 6442343, fax (22) 6442355
design: republica nova
Adamed