Przewlekły kaszel – kiedy powinniśmy się niepokoić?
Przewlekły kaszel, trwający dłużej niż trzy tygodnie, nie musi oznaczać, że osoba kaszląca jest chora na POChP. Kaszel jest też bardzo częstym objawem wielu innych chorób. Jednak nie można bagatelizować tego objawu, jako pierwszego symptomu tej groźnej choroby płuc. Przewlekły kaszel jest pierwszym objawem POChP, który na wiele lat wyprzedza inne, groźne i niebezpieczne dla życia objawy. Jednocześnie kaszel jest bardzo częstym objawem wielu innych chorób i stwierdzenie przewlekłego, to znaczy trwającego dłużej niż trzy tygodnie, kaszlu nie oznacza, że osoba kaszląca jest chora na POChP. Najczęściej przewlekły kaszel jest spowodowany przez wolno “gojące” się ostre zapalenie oskrzeli.
Ostre zapalenie oskrzeli jest nagłą chorobą, charakteryzującą się gorączką i suchym męczącym kaszlem, powodującym w pierwszych 2-3 dniach choroby ból za mostkiem. W następnych dniach kaszel staje się “wilgotny”. W oskrzelach pojawia się płynna wydzielina, która podczas kaszlu jest usuwana z płuc. Gorączka ustępuje, kaszel łagodnieje i nie powoduje bólu. Całkowite ustąpienie kaszlu i choroby następuje między 7 a 14 dniem. U niektórych kaszel wydłuża się nawet do 6 tygodni. Przyczyn może być kilka: zimne powietrze, mróz, zanieczyszczenie powietrza w wielkich miastach, w których tysiące samochodów wyrzuca z rur wydechowych bardzo szkodliwy dla oskrzeli dwutlenek siarki oraz palenie papierosów.
Jeśli kaszel trwa dłużej niż 6 tygodni należy zasięgnąć porady lekarza.
Przewlekły kaszel może być spowodowany nie tylko przez choroby płuc. Jedną z przyczyn przewlekłego kaszlu może być choroba, która nazywa się refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba polega na wracaniu pokarmów z żołądka z powrotem do przełyku. U zdrowych ludzi między przełykiem a żołądkiem jest zastawka uniemożliwiająca wsteczny ruch pokarmów. U ludzi chorych na refluks zastawka ta jest nieszczelna, co powoduje wracanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Wydzielany przez żołądek, konieczny do trawienia, kwas solny bardzo drażni przełyk, powodując przykre objawy, zgagę a nawet ból w dolnej części mostka. Jeśli osoba chora na refluks kładzie się poziomo, na przykład do nocnego snu, treść pokarmowa może cofać się aż do gardła. Drobiny jedzenia mogą, wraz z wdychanym powietrzem dostawać się do krtani, tchawicy i oskrzeli powodując kaszel. Kaszel u osób chorych na refluks jest bardzo typowy. Występuje wkrótce po położeniu się spać i w nocy. Ustępuje po wstaniu z łóżka. Jest szczególnie dokuczliwy u osób, które późno jedzą kolację i kładą się spać w mniej niż 2 godziny po ostatnim posiłku.
Inną, pozapłucną przyczyną przewlekłego kaszlu jest spływanie wydzieliny z tylnych przewodów nosowych do gardła. Osoby chore na przewlekłe zapalenie zatok, przewlekły katar lub inne przewlekłe choroby nosa mogą cierpieć na przewlekły kaszel, spowodowany spływaniem wydzieliny z nosa do gardła, a stamtąd do oskrzeli. Kaszel taki jest suchy, ze zmiennym nasileniem. Rozpoznanie tej przyczyny kaszlu jest trudne, ponieważ przed uznaniem choroby nosa lub zatok przynosowych jako przyczyny kaszlu, należy wykluczyć inne jego przyczyny.