Wiosenne wirusy – jak radzić sobie z nimi przy chorobach układu oddechowego?

Kwiecień jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako „epidemia” grypy. Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.

Infekcje takie są szczególnie niebezpieczne dla chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) i powinni oni starać się takiej infekcji uniknąć. POChP jest przewlekłą chorobą układu oddechowego powodującą zaburzenia wentylacji płuc, co dodatkowo sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim nie należy ufać, że szczepienie przeciw grypie, chroni przed wszelkimi wirusami przeziębień. Szczepienie przeciw grypie chroni tylko przed zachorowaniem na grypę lub łagodzi jej przebieg i dzięki temu zapobiega powikłaniom grypy, głównie zapaleniu płuc. Jednakże przed innymi wirusami należy się chronić po prostu ich unikając.

Jak chronić się przed zarażeniem?

Przede wszystkim należy unikać miejsc, w których przebywają chorzy. W miarę możliwości odłożyć wizytę w przychodni oraz w aptece, wcześniej zaopatrując się w stale przyjmowane leki. Należy unikać zatłoczonych środków komunikacji, w których wirusy łatwo przenoszą się z chorego na osoby zdrowe. Należy ograniczyć kontakty z osobami nie tylko obłożnie chorymi, ale nawet zakatarzonymi lub kaszlącymi. Trzeba też zwrócić uwagę na dostosowany do pogody ubiór, dzięki czemu ułatwimy organizmowi adaptację do zmieniających się warunków.

Na przełomie zimy i wiosny wszyscy, którym zależy na zdrowiu, powinni uważniej przyjrzeć się swojej aktywności fizycznej. Ładna pogoda sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze, a dni stają się coraz dłuższe. W słoneczne dni, w południe, zachęcamy do wychodzenia na przynajmniej godzinny spokojny spacer. Promienie słońca wzmacniają odporność. Na spacer należy ubrać się ciepło, chroniąc szczególnie głowę i stopy.