Astma wczesnodziecięca
Astma wczesnodziecięca to występowanie objawów astmy u dzieci do ukończenia 5. roku życia. Ponieważ w praktyce u tych małych pacjentów badanie spirometryczne uważa się za niemiarodajne, astmę rozpoznaje się z pewną dozą prawdopodobieństwa. Kluczową sprawą jest wywiad, czyli wnikliwa rozmowa lekarza z rodzicami lub opiekunami dziecka.
Aby rozpoznać astmę dzieci, przy obecności klasycznych objawów (kaszel, duszność świsty wydechowe) należy rodzicom lub opiekunom zadać kilka dodatkowych pytań: o występowanie infekcji, wcześniejszych chorób alergicznych oraz występowanie chorób alergicznych u najbliższych członków rodziny. Bardzo pomocną wskazówką jest dla lekarza informacja, czy wcześniej u dziecka były stosowane krótko działające leki rozszerzające oskrzela lub steroidy wziewne i czy pomogły.
Objawy astmy wczesnodziecięcej są nieswoiste. Dlatego nie wolno zapominać o tzw. diagnostyce różnicowej, czyli wykluczeniu chorób. Które mogą mieć podobne objawy, ale nie są astmą.
Proces rozpoznania astmy wczesnodziecięcej jest trudny i pracochłonny. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub podejrzenia, że Twoje dziecko może chorować na astmę, niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty. Odpowiednie i szybko wdrożone leczenie pozwoli dziecku prawidłowo funkcjonować i się rozwijać, i zapobiegnie postępowi choroby.