Jak najlepiej urządzić mieszkanie przy POChP?

Podpowiadamy na jakie aspekty w urządzeniu mieszkania powinien zwrócić uwagę chory na POChP (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc). Najważniejsze w planowaniu jest to, żeby korzystanie z wszystkich domowych urządzeń i przedmiotów sprawiało choremu jak najmniej trudności.

Chory na POChP powinien przede wszystkim unikać czynności wymagających unoszenia rąkradzi prof. Jan Zieliński. Dlatego też w szafie i kredensie przedmioty codziennego użytku należy umieszczać na półkach znajdujących się na wysokości ramion chorego lub nieco poniżej. Nie należy ich umieszczać na górnych półkach ani zbyt nisko, żeby sięgając po te rzeczy uniknąć schylania.

Podobnie stół, na którym przygotowywane są posiłki powinien być wysoki, żeby przy pracy nie musieć się schylać. Warto także zwrócić uwagę, żeby jak najwyżej umieścić zlewozmywak. Jeśli chodzi o łazienkę, to niewątpliwie prysznic jest wygodniejszy niż wanna, natomiast mycie całego ciała najlepiej powinno odbywać się na siedząco, na taborecie, żeby owa czynność była jak najmniej męcząca. Jeśli jednak posiadanie prysznica jest niemożliwe, to można kupić specjalne siedzenie, nakładane na brzegi wanny.